Google wprowadziło zamieszanie wprowadzając płatności za korzystania z ich map umieszczanych na zewnętrznych serwisach (innych niż Google). Tym samym w celu korzystania z map np. w module Integracji z Inpostem czy Paczką w Ruchu, musimy wygenerować nasz unikalny klucz. 

Jak wygenerować klucz by mapy działały poprawnie?

Do wygenerowania klucza potrzebne będzie nam konto Google. Jeśli jeszcze nie posiadasz takiego konta, Google poprosi Cię o jego założenie.

 1. Wchodzimy na stronę i logujemy się na nasze konto Google. https://cloud.google.com/console/google/maps-apis/overview
 2. Jeśli jest to nasze pierwsze logowanie Google poprosi nas o utworzenie projektu.
  Projekt to nic innego jak zbiór określonych czynności np. powiązanych z naszym sklepem. Ja swój projekt nazwałem tak jak nazwa sklepu w którym korzystam z map.
 3. Po utworzeniu projektu Google przekieruje nas do podstrony z podsumowaniem, gdzie widać podstawowe informacje związane z wykorzystywaniem api przez nasz projekt.
 4. Następnie z menu głównego przechodzimy do zakładki Interfejsy API i usługi > Biblioteka
 5. W wyszukiwarce wyszukujemy, a następnie włączamy poniższe interfejsy:
  1. Maps JavaScript API
  2. Places API
  3. Geocoding API
 6. Z głównego menu przechodzimy do zakładki Interfejsy API i usługi > Dane logowania.
 7. Klikamy przycisk Utwórz dane logowania.
 8. Wybieramy Klucz API.
 9. Możemy skopiować nasz klucz i użyć go w aplikacji. 
 10. Domyślnie z naszego klucza mógłby korzystać każdy kto tylko ma do niego dostęp. Najlepiej jednak ograniczyć użycie klucza do stron gdzie będzie używany. W przypadku sklepu internetowego podajemy ograniczenie aplikacji jako Strony odsyłające HTTP (witryny internetowe). Dodajemy adres naszej strony przyciskiem dodaj element. Wprowadzamy adres naszego sklepu i po slashu kończymy go gwiazdką np. https://sensbit.pl/*
 11. Pozostało już tylko zatwierdzić utworzenie klucza dodanym kontem rozliczeniowym. W tym celu przechodzimy do zakładki z głównego menu Płatności i dodajemy konto rozliczeniowe.

Czy korzystanie z klucza map jest płatne?

Do limitu 200$ nie płacimy nic. Gdyby jednak nasz sklep wygenerował bardzo duży ruch z użyciem map i przekroczymy 200$ miesięcznie to Google będzie naliczać nam opłaty za ich korzystanie.

Możemy ograniczyć nasze fundusze do określonej kwoty bądź całkowicie wyłączyć płacenie za usługi ale uniemożliwimy wtedy naszym klientom poprawne korzystanie z map (tylko dla tych dla których skończył się limit).

Loading...